Proč mají lidé depky

18. 05. 2016 14:27:48
Každý pocit je zpětnou vazbou našeho těla, který jsme schopni si uvědomit skrze naši mysl. A jen na nás samotných záleží, jak na daný pocit reagujeme. Necítíte se dobře? V tom případě se zamyslete nad tím, jak o sebe pečujete...

"Péče a důvěra jsou lékem na každou slabost." -Jan Čepelka

Cítíte se silní nebo slabí? Obojí souvisí velmi úzce s tím, jak pečujete sami o sebe.

Zamyslete se na chvilku nad tím, jak pečujete o své tělo a svoji mysl. Co děláte nahodile a co naopak pravidelně.
Každý náš pocit je zpětnou vazbou našeho vlastního těla, který jsme schopni si uvědomit skrze naši mysl. A jen na nás samotných záleží, jak na daný pocit reagujeme nebo ho ignorujeme.

Žádný náš pocit však není nahodilý.

Je důležité si uvědomit, že péče o nás samotné se v ničem neliší od péče o hmotné věci nebo ostatní lidi.

Stejně jako je potřeba květinu ideálně pravidelně zalévat, kola promazávat, stejné je to i s naší myslí. I o tu je třeba pravidelně pečovat a osvěžovat ji novými pozitivními impulzy.

Každý živý tvor má přirozenou potřebu růst a ke svému růstu potřebuje pravidelný přísun nových impulzů.

Jakmile v životě rezignujeme na svou základní životní potřebu růstu, začneme v životě nejprve stagnovat a když nic nezměníme, máme jistotu, že zákonitě bude následovat životní pokles.

Hloubka špatné nálady spojené s poklesem je následek toho, jak dlouho jsme v životě dělali věci, které jsou v rozporu s našimi osobními hodnotami.

A paradoxně je jedno, jestli v nich máme nebo nemáme jasno. Naše podvědomí nám totiž ať chceme nebo nechceme, podle našich hodnot generuje jako zpětnou vazbu právě naši náladu.

A pokud jsou lidé v ignorování svých hodnot dostatečně vytrvalí a popírají své hodnoty například v práci pro peníze nebo v nevyhovujícím vztahu měsíce nebo dokonce roky, je prostě jen otázkou času, kdy se dočasná období špatných nálad postupně prodlouží až do stavu dlouhodobé životní deprese.

Jakmile totiž jednáme v životě v rozporu s naším žebříčkem hodnot, tj. naší vnitřní ústavou, sklízíme po čase to, co jsme v průběhu času zaseli.

Nevšímáme-li si dlouho sami sebe, tělo samo spustí obranný mechanismus.

Jedná se o proces, který člověka izoluje od ostatních a lidé se tak postupně více a více uzavírají sami do sebe a svého vnitřního stavu osamění. Tělo nám tak dává příležitost pochopit, že kromě vnějšího materiálního světa existuje i náš svět vnitřní, který je pro náš život stejně důležitý.

Jako ve všem v životě i zde je důležité, umět udržovat rovnováhu a zaměřovat svoji pozornost dovnitř sebe průběžně. Proč? Prostě proto, že když už nás k tomu naše tělo nevybíravým způsobem samo přinutí, nebývají to pro nás obvykle už vůbec příjemné chvíle.

Jak často aktuálně děláte věci, které vám přináší radost?

Ptám se proto, že nejvíce sami sebe v životě podpoříme právě tím, když začneme aktivně a pravidelně pečovat o svoji vlastní radost.

Možná vás teď napadlo, že na to ale nemáte čas, že musíte vydělávat peníze a když chvilka zbude, že si sem tam chvilku najdete. Jenže čas na sebe není o penězích, je o hospodaření s vlastní pozorností.

A své pozornosti máme každý den k dispozici všichni stejně. Stejně jako má každý z nás denně k dispozici 24 hodin času a jen na nás záleží, jak se svým denním přídělem času a pozornosti naložíme.

Život je otázkou priorit a proto se na závěr přímo nabízí otázka:

"Čím si dnes uděláte radost?"

Autor: Jan Čepelka | středa 18.5.2016 14:27 | karma článku: 20.99 | přečteno: 605x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Renata Šindelářová

Můj život s vlčí smečkou

Můj život s vlčí smečkou je podtitul knihy VLČÍ STOPY české autorky žijící v zahraničí, Tanji Askani. Tato původem ostravská zootechnička žije v Německu, kde v prostředí Wildparku pečuje o skupinu vlků. Pozoruje a sžívá se s vlky

22.7.2019 v 11:48 | Karma článku: 6.02 | Přečteno: 120 | Diskuse

Patrik Banga

Jak přežít dietu: Totálně jsem se přejedl

Už skoro nemám co psát. Dny jsou pořád stejné. Jogurt, tvaroh, tuňák, kuřecí, krůtí a občas telecí maso. Tělo si prakticky zvyklo, už nemám takovou chuť na sladké kafe.

22.7.2019 v 8:30 | Karma článku: 13.36 | Přečteno: 453 | Diskuse

Jiří Strádal

Vzpomínka na srážku s rozděleným Kyprem

Po dlouhé době se zase zostřilo napětí kolem Kypru. Což mi připomnělo mou vlastní poněkud tragikomickou peripetii vyplývající z nešťastného rozdělení tohoto Afroditina ostrova.

22.7.2019 v 6:36 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 251 | Diskuse

Karel Ábelovský

Wokno do jinam ... jen tak se brouzdat

řekla si a šla, po té, co mne probudila - a tak jsem šel za ní, jak jinak - aneb vynucená ranní procházka ... taky lodě, čluny, rybáři a východ slunce, prostě taková trochu "nesnesitelná lehkost bytí", zdá se ...

21.7.2019 v 12:16 | Karma článku: 8.82 | Přečteno: 110 | Diskuse

Michal Pohanka

Jsem PRO - všemi deseti: Rusko chce vyhlásit pivo za nealkoholický nápoj

Nebál bych se jít dokonce ještě dál. Za nealkoholický nápoj bych navrhoval prohlásit i lehká, nízkoprocentní vína. Tím bychom se zbavili alkoholismu z drtivé většiny, navíc k velké radosti pivovarů a producentů uvedených vín.

21.7.2019 v 11:13 | Karma článku: 24.77 | Přečteno: 557 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 557

Jsem analytický idealista. Kouč a mentor, který rád pomáhá lidem růst, odhalovat a nacházet pomocí otázek a zamyšlení jejich vlastní opěrné body, důležité pro nalezení trvalé životní rovnováhy.

http://facebook.com/jan.cepelka

Najdete na iDNES.cz